Podręczniki maturalne – jak wybierać

Matura sprawia, że uczniowie którzy wcześniej nie przykładali się zbytnio do nauki nagle zaczynają brać się za naukę na poważnie. Często pod presją czasu nie ma czasu na korzystanie z klasycznych podręczników, z których korzystało się podczas zajęć przez ostatnie trzy lata. Raczej niebezpiecznym rozwiązaniem jest korzystanie z różnego rodzaju skryptów, które tworzone są przez samych maturzystów czy też klasycznych notatek. Nie wiadomo kto jest ich autorem i czy nie zawierają błędów. Sprawdzanie każdego zdania także jest niesamowicie czasochłonne. Jak więc zaplanować sobie naukę i z jakich materiałów korzystać?

Repetytoria

Podstawowym kluczem do pozytywnego zdania egzaminu maturalnego jest korzystanie z repetytoriów. Repetytoria to skrócona wersja podręcznika, zawierająca wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do zdania egzaminu maturalnego. Sens korzystania z nich polega przede wszystkim na tym, że zakres materiału jest dokładnie taki sam, tyle że w skróconej wersji. Klasyczne podręczniki wypełnione są ilustracjami oraz ciekawostkami. Narracja jest także bardziej wykładowa niż syntetyczna. W przypadku repetytoriów jedynymi rozszerzaniami tekstu jest w zasadzie tylko stosowanie diagramów oraz wykresów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem bardzo pomagają w nauce.

Karty ćwiczeń

Przed maturą warto pamiętać, że w zasadzie nic nie zastąpi regularnych ćwiczeń. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w książki służące tylko i wyłącznie temu celowi. W sprzedaży jest ich bardzo dużo. To dobra wiadomość dla uczniów, ponieważ różne wydawnictwa różnie podchodzą do tematu. Kupując kilka alternatywnych książek z ćwiczeniami można przygotować się do egzaminu w najlepszy możliwy sposób. Nie można także omijać opracowań imitujących egzamin, albo zawierające egzaminy z poprzednich lat. To zdecydowanie jedno z ważniejszych ćwiczeń, ponieważ przystosowuje ucznia do samej formy egzaminu i pokazuje mu jakich pytań może się spodziewać.

Skrócone wersje

Generalnie polecanie skróconych opracowań nie jest najlepszym pomysłem. Uczniowie widząc swoje podręczniki Teraz egzamin ósmoklasisty książka do nauki mogą uznać, że nie opłaca się z nich korzystać, kiedy na rynku dostępne są skrócone wersje. Takie myślenie wypada jednak skorygować. Podręczniki ze skróconymi informacjami nie przekażą nigdy tak kompleksowo całej wiedzy. Uczeń będzie miał po nich braki. Mogą się jednak przydać w ostatnich dniach nauki, kiedy przed uczniem w zasadzie są tylko i wyłącznie powtórki. W ostatnich dniach nauki do egzaminu nie ma co się przecież przeciążać. Relaks jest ważniejszy, a ewentualne powtórki nie powinny pochłaniać dużej ilości energii.